Share
Go down

Dla początkujących

on Sob Wrz 01, 2018 3:29 pm

Poradnik nowicjusza


Skoro tu zajrzałeś zapewne dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym Magicznym Światem. Spokojnie - nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a cały ten poradnik powstał właśnie po to, by ci go ułatwić. Zanim jednak wystartujemy, zacznijmy od czegoś prostego...

Czym jest Kołysanka? Jest to gra typu PBF, czyli tekstowa gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym. Posiadamy tutaj działy organizacyjne i działy fabularne. Działy organizacyjne zawierają informacje o świecie i naszych postaciach, a działy fabularne lokacje. Przykładową lokacją może być Wielka Sala w Hogwarcie. W pierwszym poście znajduje się opis miejsca, a każda odpowiedź to dokładne opisanie czynności postaci autora, która w nim aktualnie przebywa. Każda z postaci może przemieszczać się pomiędzy lokacjami i rozwijać w towarzystwie postaci innych graczy oraz Mistrza Gry. MG pełni u nas rolę narratora, który kontroluje otoczenie oraz postacie NPC (utworzone przez niego czysto fabularne osoby, mające urozmaicić świat). Dzięki niemu rozgrywka nabierze tempa - będzie on prowadził lekcje, specjalne wydarzenia i sesje związane z nauką i pracą, jednakże nie tylko on jest odpowiedzialny za tworzenie fabuły. Powinieneś zwrócić uwagę to fakt, że rozwój wydarzeń zależy od poczynań innych graczy i MG, ale także od ciebie! Twoje działania mają i będą miały wpływ na grę już zawsze, o ile tylko zdecydujesz się dołączyć do naszej małej społeczności.

Kusząca wizja? No to zaczynamy...

RejestracjaPierwszy niezbędny krok do wykonania to kliknięcie na napis "rejestracja" na górze i utworzenie konta. Zasada tworzenia kont jest prosta: twój nick to imię i nazwisko postaci. Może on jednak ulec zmianie, więc jeżeli w trakcie tworzenia postaci zmienisz zdanie co do imienia lub nazwiska, to napisz do administratora prywatną wiadomość z informacją o zaistniałej sytuacji.

Forum może kazać ci uzupełnić kilka zagadkowych pól oznaczonych gwiazdką. Jeżeli nie wiesz jak je uzupełnić - wpisz tam cokolwiek. Będziesz mógł to później edytować w zakładce "profil" po zalogowaniu na forum, kiedy już wszystko będzie jasne.

Kreowanie postaciNa Kołysance masz dwie drogi. Jedną jest utworzenie postaci oryginalnej, nie wzorowanej na niczym i nie powiązanej z postaciami kanonicznymi. Postacie oryginalne, inaczej postacie autorskie są na forum jak najbardziej mile widziane i administracja zachęca do ich tworzenia. Możesz dać ponieść się przy nich swojej fantazji, ale pamiętaj - nikt nie jest idealny. Jeżeli masz problem z utworzeniem realistycznego bohatera zachęcamy do przeczytania tego artykułu w serwisie Vision Lighthouse. Nie wahaj się zajrzeć również do poszukiwań użytkowników! Kto wie? Może któreś z nich cię natchnie?

Drugą drogą jest utworzenie postaci kanonicznej. Lista dostępnych i zajętych kanonów znajduje się tutaj. Mistrz Gry będzie jednak wymagał od ciebie odgrywania charakteru, który został ustalony przez autorkę serii - jeżeli chciałeś na start dołączyć Jamesem Potterem do grona Śmierciożerców, to niestety, ale będzie to zwyczajnie sprzeczne z charakterem, jaki został ci z góry narzucony. Aby przejąć postać kanoniczną przed napisaniem karty postaci skontaktuj się z administracją.

Obojętne czy tworzysz ucznia, dorosłego, ducha, skrzata czy centaura - skup się na tym by była to postać grywalna - nikt nie będzie mieć pretensji, jeśli postanowisz ograniczyć się do wędrówek po korytarzu i przychodzenia na lekcje, ale pamiętaj, że postaci takie szybko nudzą się ich autorom. Zwłaszcza, kiedy wokół dzieje się tak wiele...

Sprawy organizacyjneKażda z postaci na forum może mieć zaklepany jakiś wizerunek. Dzięki temu zdjęcia na avatarach nie będą się powtarzały. Wizerunek możesz zaklepać sobie tutaj, ale zostanie on dopisany na listę dopiero po zaakceptowaniu karty postaci.

Jeżeli masz problem z wybraniem wizerunku lub wycięciem avatara w odpowiednich rozmiarach zajrzyj tutaj. Pomoże ci któryś z użytkowników forum.

Karta postaciAby rozpocząć grę na forum musisz dokładnie opisać swoją postać w dziale z kartami postaci. Posiadamy dokładnie trzy wzory kart:

- Karta postaci dorosłej
- Karta postaci ucznia Hogwartu
- Karta postaci nieżywego

Każda z nich posiada w temacie dokładny opis każdego z pół, włączając w to linki do tematów informacyjnych. Jeżeli masz problem ze stworzeniem sobie różdżki, to nie musisz biegać po forum - po prostu nie zamykaj tematu ze wzorem. Niezależnie od tego czy skończyłeś kartę czy dopiero zacząłeś ją pisać, możesz wrzucić ją do tego działu. Ważnym jest tylko, abyś po ukończeniu karty dodał pod spodem odpowiedź o treści "skończona", żeby administrator nie miał wątpliwości co do stanu twoich prac i ją szybciutko sprawdził.

Co dalej?Po akceptacji Mistrz Gry utworzy twojej postaci specjalny dział. Będziesz mógł wrzucać tam swoje zwierzątka, podania, retrospekcje i wszystkie inne rzeczy związane z bohaterem jakiego wykreowałeś.

Rozgrywka fabularnaChciałbyś zacząć grę? Proponujemy następujące rozwiązania:

- Znajdź sobie do gry innego użytkownika
- Sprawdź czy nie jest dostępne jakieś ciekawe wydarzenie

...lub zajrzyj do ogłoszenia na górze strony głównej. Znajdują się tam informacje o prowadzonych aktualnie lekcjach i mini-eventach, które mogą nie być wypisane w poszczególnych działach.

Uzupełnienie informacjiChociaż możesz już grać, musisz utworzyć w międzyczasie kilka istotnych tematów.

- Zwierzątko pozwoli twojej postaci na wysyłanie i otrzymywanie magicznej poczty. Ułatwi to kontakt z innymi postaciami i Mistrzem Gry.
- Skrytka bankowa pozwoli ci lepiej kontrolować przychody i wydatki.
- Karta rozwoju pozwoli określić co potrafi a czego nie potrafi twoja postać, a także na jej rozwój mechaniczny.

Poza tym możesz uzupełnić teraz pola profilu i podpis.


Świat magii stoi przed tobą otworem!Ale to nie wszystko. Pamiętaj drogi użytkowniku, że stałeś się częścią Kołysanki. Odwiedź czasami chatbox na dole strony, a także naszego discorda. Pogadaj z nami. Wypowiedz się w tematach organizacyjnych. A gdybyś kiedykolwiek się zgubił przyłóż różdżkę do mapy, wypowiedz znaną ci formułę i ujrzyj jej sekret.

Uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego.

Re: Dla początkujących

on Sob Wrz 15, 2018 7:10 pm
Test
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach